top of page

projekti eesmärk:

10.

tubli, kuid vähekindlustatud õpilase elamis- ja õppekulu katmine 2019/2020. õppeaastal.

300€

euroga toetada ühte õpilast. See katab lapse õppe-, elamis- ja toidukulud õpilaskodus.

3000 €

eurot koguda kokku toetusena TLÜ ELU Birma projekti raames laste hariduse toetamiseks.

 Tõsta teadlikkust probleemidest, mis mõjutavad üksikisiku, kogukonna ja ühiskonna igapäevaelu ja kuidas igaüks meist saab mõjutada maailma.

Tallinna ülikooli ELU projekti ja MTÜ Mondo Tarkusefondi toetuslapsed Birmas

MTÜ Mondo Tarkusefond on loodud õpilaste toetamiseks ja hariduse edendamiseks Mondo sihtriikides, nende hulgas ka Birmas/Myanmaris. MTÜ Mondo on kolm õppeaastat toetanud šani maapiirkondade laste edasiõppimist Namlani põhi- ja keskkoolis. Esimesel kahel aastal said toetust 5 toetuslast, 2018/2019 õppeaastal aga tõstsime toetuse saajate arvu 9 peale ning ELU projekti toel loodame katta õppeaastal 2019/2020 10 tubli, kuid vähekindlustatud õpilase elamis- ja õppekulud. 


MTÜ Mondo toetuslapsed Birmas/Myanmaris on kõik šani vähemusrahvusest ning pärit väikeküladest Shani osariigi põhjaaladelt. Nende kodukülades on võimalik õppida vaid algkoolis, sest põhi- ja keskkoolid asuvad küladest kaugemal või siis on geograafilistest tingimustest tulenevalt raskesti ligipääsetavad. Seetõttu katkeb reeglina ka külalaste haridustee peale 5-klassilist koduküla algkooli. MTÜ Mondo partnerorganisatsioon Centre for Rural Education and Development (CRED) on erinevate kohalike ja rahvusvaheliste partnerite toel ehitanud Namlani linna õpilaskodu, kuhu on oodatud piirkonna väikekülade lapsed elama, et jätkata oma õpinguid birmakeelses põhi- ja keskkoolis. Lapsed, kelle emakeel on šani keel ning kes on kodukülades kuulnud vaid ja ka õppinud ennekõike šani keeles leiavad end aga ühtäkki väga keeruliset olukorras tänu uuele elukeskkonnale ja ka õppekeelele. CRED pakub kõikidele õpilaskodus elavatele külalastele ka paralleelselt igakülgset šanikeelset õppetuge. Vaid nii on võimalik külalastel põhi- ja keskkool edukalt läbida. 


Aasta õpilaskodus maksab 300 eurot. Vastav summa katab lapse elamise ja toidu terveks aastaks õpilaskodus ning lisaks ka CREDi meeskonna igapäevased šanikeelsed lisatunnid kõikides keskkoolis õpetatavates õppeainetes. Ametlikult on haridus Birmas/Myanmaris tasuta, kuid tegelikkus on midagi muud. Nimelt on kogu riigis levinud mudel, mille puhul tegelik õppeine sisu ja õppetöö toimub lisatundides peale ametlikku koolipäeva lõppu. Need tunnid on reeglina antud samade kooliõpetajate poolt, kuid on tasulised. Koolipäeva sees aga õpetamist ei toimu. Lapsed, kes lisatundides koolipäeva järgselt ei käi, kukuvad statistika kohaselt aasta, parimal juhul kahe, pärast koolist välja. Selliste lisatundide maksumus võib kuus lapse kohta olla kuni 20-30 eurot. CREDi meeskond aga on põhimõtteliselt sellise korruptsiooni vastu ning on õpilaskodu lastele ise organiseerinud enne ametliku koolipäeva algust ja ka peale selle lõppu lisatunnid, kus käiakse kõik koos kogu kohustuslik materjal läbi. Lisaks õpetavad nad märksa intensiivsemalt inglise keelt oma lastele. 
 

Ühe maapiirkonna leibkonna kuine sissetulek jääb 80-150 euro kanti ja selle eest kaetakse 5-10 inimese vajadused. Leibkonnas elab koos mitu generatsiooni, lapsi on tavaliselt rohkem kui üks neis kasvamas. Sellise leibkonna jaoks on ka ühe lapse haridustee toetamine põhi- või keskkoolis väga kulukas ja enamike perede jaoks lausa mõeldamatu väljaminek. Rääkimata kahe või kolme lapse haridustee toetamisest linnas. CRED on omaltpoolt püüdnud peredele võimalikult palju vastu tulla ja nii mõnigi pere ei maksa 300 eurot aastas, vaid toetavad õpilaskodu oma põllusaadustega, küttepuudega või muul moel. Lisaks on CRED organisatsioonina mitme lapse õpingute rahaline toetaja, kuna peredel endil on vaid osaliselt võimalik lapse haridusteed toetada. 
 

Kõik 9 tänast Mondo toetuslast Birmas õpivad Namlani linna keskkoolis, enamus neist on põhikooli osas, kuid paar tüdrukut on ka juba keskkoolis. Ühel toetuslapsel seisab aga ees keskkooli lõpetamine selle õppeaasta lõpus. Kui oleme otsustanud kedagi toetada, siis võtame sellega ka kohustuse kogu tema haridusteed kuni keskkooli lõpetamiseni toetada. Juhul kui pere materjaalne olukord aga paraneb aastate jooksul, siis vaatame nende võimekuse üle ja korrigeerime oma toetussummat või siis saame hoopis mõne uue lapse haridusteed asuda toetama. 

Haridussüsteem Birmas/Myanmaris ja šani aladel

Saa teada rohkem haridussüsteemist Birmas/Myanmaris ja Šani aladel ning miks on oluline toetada sealseid vähemusrahvaste kogukondi.

bottom of page